Nejkrásnější knihy roku

Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá. Podívejte se sami: Nejlepší knihy dětem

Doporučení na pěkné filmy a knihy:

Daniela Krolupperová – Jde sem lesem
Malý Toník tráví prázdniny u babičky na venkově. Napřed má dojem, že bez deseti televizních kanálů a připojení k internetu nemůže prožít zajímavé léto. Ale velmi rychle zjistí, jak hluboce se mýlí. V přírodě a hlavně v lese zažije dobrodružství, kterému se žádný elektronický zážitek nevyrovná. Tak rychle hurá od obrazovek!


Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona – Nils Holgersson je kluk, který rád dělá naschvály. Skřítkové ho za trest zmenší na svou velikost, aby ho vytrestali. A Nilsovi začíná podivuhodné putování. S kačerem ze statku se nedopatřením přidá k divokým husám, které táhnou krajinou. Zažívá jedno napínavé dobrodružství za druhým. Zapomene přitom na svou zlomyslnost a pomáhá zvířatům v nouzi. Z cesty se vrací domů jako vyměněný! Selma Lagerlöfová původně psala knihu se záměrem nabídnout dětem poutavou formu zeměpisu, seznámit je s různými oblastmi Švédska, ale i se životem na vesnici a v přírodě.


Půlhodinové vyprávění Marka Ebena z knihy Jeana Giona – Muž, který sázel stromy, doplněné o snímky z původního kanadského animovaného filmu. Vyprávění o člověku, který celým svým bytím žije prací a tvořením. Ač stojí v kontrastu své době, toliko ničivé v období dvou světových válek, naplňuje nejen svůj život krásou a životem samým.. Zde k poslechu.


Princova cesta – Když při jedné ze svých procházek po pobřeží objeví mladý opičák Tom bezvládného a zraněného starce, netuší, jak velké tajemství před ním leží. Prošedivělý muž je princem, který pochází z neznámého kontinentu… Mezi ním a mladíkem se začne odvíjet překvapivé přátelství. V Tomově světě, z něhož se vytratila radost, nadšení i smysl pro dobrodružství působí pošetilý starý princ jako zjevení, které ale ne všichni vítají s nadšením. Dva přátele čeká magická cesta za poznáním


Malý princ – Když opuštěný letec potká v africké poušti malého prince, netuší, co všechno mu setkání přinese. Zatímco se pokouší opravit havarovaný stroj, povídají si o všeličem. O tajemství podivuhodné pouti malého prince, o dobru a zlu, o přátelství a kráse, o pravém štěstí i o odpovědnosti za ty, které máme rádi. A vůbec nezáleží na tom, odkud pocházíme… Nesmrtelný příběh, který svým půvabem okouzlil již mnohé generace, se vrací v naprosto originálním zpracování.


Haló, Jácíčku – Příběhy o velkém přátelství malého zajíčka a veverky vyprávějí jednoduše a průzračně o těch nejobyčejnějších, ale zároveň nejmocnějších okamžicích dětství. O malých chvilkách, kdy se zničehonic vyjeví, že svět kolem je obrovský, strašný i krásný, že něco myslet je něco jiného než něco dělat, že když máme někoho rádi, všechno je jiné a lepší, že na některé otázky není jednoznačná odpověď… Králíček s veverkou spolu poskakují po lese, navštěvují se a prožívají malé příběhy. Dívají se, ptají se, hloubají, skotačí, a nenápadně tak čtenáře provedou krajinou prvních velkých filozofických otázek: Co jsem já a co ty? Může myšlenka změnit svět? Co znamená mít rád? Co znamená přemýšlet? Haló, Jácíčku můžeme bez rozpaků zařadit po bok klasických děl světové moderní literatury: Medvídka Pú, Alenky v říši divů nebo třeba Malého prince.